Sahurda Yenilmesi Gerekenler.Sahurda neler yenilmelidir?

Prof. Dr. Canan Karatay Cevaplıyor.

 

Sağlıklı yağlar ise ev yapımı ya da köy tereyağı ve zeytin yağlarıdır.

Örneğin tereyağında pişirilmiş iki yumurta, bir avuç içi kadar beyaz peynir, yanında bir çay bardağı kadar ceviz içi, 10-15 zeytin ya da bir avuç içi kadar ramazan pidesinin içine tereyağı, peynir, domates, salatalık eklenerek 10-15 zeytinle birlikte yenilebilir. Yanında bol süt, şekersiz çay, ayran içilebilir.

Bir kahve fincanı taze sıkılmış meyve suyu karbonhidrat (früktoz) ve günlük C vitamini kaynağı olarak yeterli olacaktır. Fazlasına gerek yoktur. Ayrıca tatlı ve reçel gibi yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar yenmemelidir.” “İftarda bir avuç içi kadar sıcak pideyle doğal köy tereyağı, peynirle birlikte sağlıklı bir şekilde yenebilir.

Pidenin glisemik indeksi yüzde 100 olduğu için aniden kan şekerini yükseltir ve yemekten bir iki saat sonra halsizlik, yorgunluk ve uyku hali meydana gelir. Aşırı miktarda pide yemek karaciğer ve pankreasta yağlanmayı arttırır.

Tereyağı ve peynirin glisemik indeksi sıfırdır. Boş midede koruyucu etkisi vardır. Bu nedenle zararlı değil, faydalı ve sağlıklı besinlerdir.

Tereyağı ve peynir, uzun süre tokluk hissi verdikleri için, oruç tutanlara güç, kuvvet ve dinçlik sağlar. Acıkma ve halsizlik hissi gün boyu oluşmaz..

Böylelikle Tüm Müslüman Alemine hayırlı güzel sahurlar yapmalarını diliyoruz.

önceki yazı önceki yazımızda « makelemiz var.Sahurda Yenilmesi Gerekenler. İle Benzer Sohbet YazılarıSahurda Yenilmesi Gerekenler. yazına yapılan yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?