Kuru Fasulye TarifiKuru Fasulye Yemeği Zengininde Fakirinde Olmazsa olmazlarından olan bir yemek türüdür. Çok sevilerek yenilen bu yemek yıllardan beri günümüze enfes tadını yapılış şeklini siz hanımlar tarafından ve aşçı usta beyler tarafından taşınmıştır. Bakliyatlar arasında en enfes bakliyat çeşiti olması nedeniyle mutfakların akşam ne yemek yapsam sorularına çare bulunduran bir yemektir.

Biraz gaz yapması dışında hiç bir şikayete yer vermemiştir kuru fasulye yapılışı. Ayrıca bir gün öncesi suya konulması gazının yani havasının alınması yolllarından biridir.

Dedikya Kuru fasulye hem zenginin sofrasında hemde fakirin sofrasında. Yani et kadar pahalı değil ulaşılması zor olan bir yemek türü değil.

Özellikle yanına yapılan pilav ikisini ayırmaz bir bütün yapmaktadır. Helede kuru soğansız olmaz dostlar.

– Yağı tencereye dökün.
– Sarımsakları tencereye bıraktıktan sonra çok hafif pembeleşinceye kadar kavurun, Diğer malzemelerden önce çalkalayın yani kavurun. amaç sarımsakların kokusunun daha iyi verilmesi içindir.
– Eti ilave edin ve harlı ateşte kavurun. Harlı ateşte etin suyunu kaybetmeyiz ve daha lezzetli, yumuşak bir et olur.
– Etler mühürlendikten hemen sonra, soğanları ilave edebilirsiniz. Pembeleşinceye kadar kavurun.
– Biberleri ilave edin ve kavurun.
– Ardından un ilave edin. Un koyulmasındaki amaç yemeğin halveli olması ve ona gerçek bir köy lezzeti vermektir.
– 1,5 yemek kaşığı kadar salçayı da ilave edin ve kavurun.
– 4 bardak kaynamış suyu ilave edin.
– Su kaynadıktan 2-3 dakika sonra fasulyeleri ilave edin.
– Yaklaşık 1-1,5 dakika kadar sonra domatesleri ilave edin.
– Kuru fasulyenin içerisine bütün malzemeler eklendi. Tereyağı ve baharatları sonradan ilave edebilirsiniz. Önceden ilave ederseniz, yağın kokusunu alamazsınız ve tereyağı yanar.
– Tuzunuzu, tereyağınızı ilave edin. 10-12 tur kadar taze karabiber çekin. Karabiber kullanılmasındaki amaç, koku vermesi içindir. Hâlâ pişirilme amacı, domatesleri biraz öldürmek, yemeği tuz ve karabiberle bağdaştırmaktır.
– Daha sonra kuru fasulyeyi 30-45 dakika kadar dinlenmeye bıraktıktan sonra
Afyetle yiyebilirsiniz.
Kuru fasulyenin yapılışıda yukarda belirtiğimiz gibidir.
önceki yazı önceki yazımızda « makelemiz var.Kuru Fasulye Tarifi İle Benzer Sohbet YazılarıKuru Fasulye Tarifi yazına yapılan yorumlarYorumlar (1 Yorum)

  • Kuru fasulye olmazsa olmazlarindandir türk yemeklerinin cok eski zamanlarinda yemegi olan bu baklagil tamda Türk damak tadina goredir. Hele birde yanina kuru soğanı koyduk mu bide arkadaşı pilavi fevkalade bir öğün yemeği cikiyor ortaya. Başta belirttiğiniz gibi fakirinde zengininde ortak vazgecilmez yemeklerinden. kuru fasulye tarifi icin teşekkürlerimi sunarim admin..

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?